Kontakt: +48 606 356 235 lub napisz do nas

Bareos - sprawdzony backup dla biznesu

Autor: Ireneusz Piasecki   10 Grudzień 2023   12 Grudzień 2023

Bareos

Uwaga

Nasza firma oferuje pełne wsparcie dla instalacji bareos oraz opiekę serwisową.

Zapraszamy do KONTAKTU i współpracy!

Tel. kontaktowy: +48 606 356 235

1. Wstęp

Bareos (Backup Archiving Recovery Open Sourced) to sieciowy system zarządzania kopiami bezpieczeństwa tworzony w duchu “open source”. Bareos przechowuje, archiwizuje i odzyskuje dane ze wszystkich głównych systemów operacyjnych.

Projekt bareos został utworzony w 2010 roku (fork innego znanego systemu do backupu danych bacula) i jest rozwijany na licencji AGPLv3. Firma Bareos GmbH & Co. KG (firma niemiecka) i ich partnerzy oferują profesjonalne usługi i wsparcie, dzięki czemu klienci mogą czuć się bezpiecznie oraz otrzymywać nowe wersje systemu zawierające poprawki błędów i nowe funkcjonalności.

Na całym świecie organizacje z niemal wszystkich sektorów gospodarki korzystają z systemu bareos: władze i departamenty rządowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, spółki notowane na DAX i Fortune 500 - m.in. telekomunikacja, usługi chmurowe, dostawcy internetu, media, edukacja, energetyka, finanse, przemysł motoryzacyjny i lotniczy.

2. Używanie systemu w modelu subskrypcyjnym (płatnym) lub w modelu “community” (bezpłatnym)

  1. Subskrypcja bareos - kod systemu jest ogólnie dostępny i każdy może go skompilować (stworzyć program, który nadaje się do instalacji) i używać. Jednakże firma stojąca za bareosem oferuje płatną subskrypcję. Oznacza to, iż każdy subskrybent otrzymuje dostęp do wersji instalacyjnej systemu (i aktualizacji), która jest odpowiednio przetestowana i wspierana przez twórców jako oficjalne wydanie. Po zgłoszeniu błędu, jako subskrybent, można się spodziewać reakcji, pomocy i w ostateczności nowej wersji systemu, która naprawia zgłoszony błąd. Jest to istotna różnica w porównaniu do bezpłatnej wersji “Community”. Subskrybenci nie są pozostawieni sami sobie.

  2. Wersja community - dostępna za darmo wersja Bareosa, przez twórców traktowana jako tzw. wersja “wypróbuj”. Wydania w tej wersji systemu są częste i przechodzą podstawowe testy w środowisku testowym bereosa. Wersja ta, to tzw. wersja “rolling release”, czyli wersja, która często się zmienia i jest często wzbogacana o nowe funkcjonalności. Testy są wykonywane głównie przez społeczność. Twórcy nie dają gwarancji poprawności działania (mimo wykonanych testów wewnętrznych), a wsparcie jest dostępne jedynie przez forum udostępnione dla użytkowników.

    Notabene twórcy również udzielają się przy zgłoszeniach. Należy tutaj zaznaczyć, iż głos społeczności objawiający się jak aktywność na forum: zgłaszanie błędów, pomysły na nowe funkcjonalności jest to wartość dodana do projektu, ponieważ błędy lub nowe funkcjonalności zgłoszone w wersji “community” są również naprawiane/implementowane w wersji subskrypcyjnej. Więc jest to sytuacja, gdzie wszyscy wygrywają.

    Wersja ta nie jest zalecana dla środowisk produkcyjnych, ze względu właśnie na często pojawiające się nowe funkcjonalności i braku dostatecznych testów. Z czasem “nowości” z wersji “community” są implementowane w wersji subskrypcyjnej bareosa.

3. Wsparcie od producenta (płatne)

Można wykupić płatne wsparcie (musi być wykupiona subskrypcja) i w zależności od opcji (różne poziomy wsparcia i ceny) można uzyskać pomoc np. w przypadku problemów instalacyjnych, konfiguracyjnych czy przy używaniu bareosa. Ceny są różne, szczegóły na stronie z cennikiem bareos.com .

4. Najważniejsze funkcjonalności

  1. Skalowalność - bareos ze względu na swoją architekturę może być łatwo skalowalny, gdyż każdy z komponentów systemu: director, console, file daemon, storage daemon, catalog może być instalowany na oddzielnych maszynach.

  2. Bezpieczna komunikacja - komunikacja między komponentami systemu może zostać zabezpieczona (zaszyfrowana) z wykorzystaniem protokołu TLS.

  3. Bezpieczeństwo katalogu - wszystkie dane (informacje o wykonanych zadaniach backupu, położenie plików etc.) bareos przechowuje w bezpiecznej bazie danych PostgreSQL. PostgreSQL to sprawdzona baza danych o otwartym kodzie “open source”, która posiada wszystkie cechy nowoczesnej bazy danych: transakcje, logi, kontrole spójności, zgodność z polityką ACID.

  4. Obsługa wielu systemów operacyjnych - bareos posiada wersje instalacyjne na wiele systemów operacyjnych: Linux, Windows, macOS, FreeBSD, AIX, HP-UX, Solaris, przez co jest możliwy backup danych na tych systemach.

  5. Panel zarządzania poprzez WWW - bareos umożliwia zarządzanie systemem poprzez wygodny panel zarządzania dostępny poprzez WWW: wykonywanie kopii, odtwarzanie, sprawdzenie zadań backupu, zarządzanie pulami i wolumenami, informacje o zajętości miejsca przez kopie bezpieczeństwa.

  6. Bconsole - zarządzanie poprzez CLI - oprócz graficznego panelu zarządzania, bareos w swoich zasobach posiada program bconsole, które działa z linii komend i umożliwia wykonanie wszystkich czynności administracyjnych w systemie.

  7. Backup najpopularniejszych baz danych - wsparcie dla backupu baz danych: PostgreSQL, mySQL, mariaDB, MSSQL.

  8. Kopie bezpieczeństwa w chmurze - z wykorzystaniem odpowiednich rozszerzeń (plug-ins) możliwe jest przechowywanie kopii bezpieczeństwa nie tylko na taśmach i dyskach twardych, lecz również w chmurze - np. Amazon S3.

  9. Kompresja po stronie klienta - kompresja danych wykonuje się po stronie klienta, a nie serwera, przez to system bareos nie traci wydajności, wykonując nawet kilka zdań backupu jednocześnie.

  10. Bardzo dobra dokumentacja - projekt posiada bardzo dobrą dokumentację, która jest aktualizowana na bieżąco i zgodna z najnowszą wersją systemu.

  11. Ogólnodostępny format zapisu plików kopii - format zapisu kopii bezpieczeństwa jest ogólnodostępny - otwarte repozytorum projektu.

  12. Zapisywanie plików w jednym pliku wolumenu - każdy wolumen z zadaniami backupu (plikami) stanowi pojedynczy plik, co powoduje iż w bardzo prosty sposób można dodatkowo zabezpieczyć pliki z kopiami bezpieczeństwa wykonywanymi przez bareos kopiując je w inne miejsce. Wykorzystując np. protokół rsync.

  13. Elastyczny system retencji wolumenów - bareos posiada elastyczny system zarządzania retencją wolumenów, a dany wolumen z danymi jest nadpisywany w ostateczności (zgodnie z polityką retencji wolumenów).

    Takie podejście pozwala na dowolne kreowanie polityki retencji wolumenów, czyli decydowanie, jak długo dane (kopie bezpieczeństwa) mają być przechowywane w wolumenach, zanim wolumen zostanie ponownie użyty (nadpisany). Zrozumienie retencji wolumenów w systemie bareos to klucz do wdrożenia wzorcowej polityki bezpieczeństwa danych.

5. Schemat działania

Na poniższym schemacie można zobaczyć zależności między głównymi komponentami systemu bareos: director, file-daemon, storage daemon

Bareos
Źródło: bareos.com

6. Bareos używany produkcyjnie

Nasza firma serwisuje kilkanaście instalacji bareos. Wdrażamy przede wszystkim wersję community. Z racji, iż jest to wersja rozwojowa, przed instalacją aktualizacji jest ona przez nas testowana: wykonanie kopii bezpieczeństwa, weryfikacja, sprawdzenie działania w naszym środowisku testowym i ostatecznie aktualizacja w systemie klienta.

bareos jest systemem stabilnym, realizuje to, do czego został zaprojektowany. Posiada różne tryby wykonywania kopii bezpieczeństwa: pełny, przyrostowy, różnicowy, które pozwalają na racjonalne zarządzanie powierzchnią przeznaczoną na kopie bezpieczeństwa. Przyjazny interfejs użytkownika, dostępny poprzez WWW bareos web-ui, pozwala na zarządzanie kopiami bezpieczeństwa oraz wgląd w dane statystyczne.

W zależności od wymagań, proponujemy wdrożnie systemu bareos wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zabezpieczenia danych plikowych oraz baz danych.

Ekran startowy: bareos Web-UI
Bareos
 
Lista wolumenów
Bareos
 
Odzyskiwanie plików
Bareos