Kontakt: +48 606 356 235 lub napisz do nas

WithSecure Elements EPP - antywirus dla biznesu

Autor: Ireneusz Piasecki   22 Listopad 2023   23 Listopad 2023

“WithSecure Elements EPP for computers logo”

Uwaga

Nasza firma oferuje sprzedaż licencji oraz pełne wdrożenie wraz z usługą zarządzania bezpieczeństwem stacji roboczych/serwerów opartych o WithSecure EPP.

Zapraszamy do KONTAKTU i współpracy!

Tel. kontaktowy: +48 606 356 235

1. Wstęp

“WithSecure™ Elements to ujednolicona, bazująca na chmurze platforma cyberbezpieczeństwa, zaprojektowana w celu ograniczenia ryzyka, zmniejszenia stopnia skomplikowania mechanizmów ochronnych oraz zwiększenia ich wydajności.” - za www.withsecure.com

WithSecure, dawniej F-Secure for Business, w swoim portfolio posiada wiele rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. W tym materiale skupię się głównie na WithSecure Elements EPP (Endpoint Protection Premium).

2. WithSecure EPP (Endpoint Protection Premium)

WithSecure EPP jest idealnym rozwiązaniem do zastosowania w firmach, składa się na to wiele aspektów. Ja skupię się głównie na tych praktycznych, które pomagają w codziennej pracy administratora, który musi dbać o cyberbezpieczeństwo niejednokrotnie kilkudziesięciu komputerów w danej organizacji.

2.1 Konsola zarządzająca “in the cloud”

Konsola zarządzająca jest dostępna jedynie przez przeglądarkę WWW, z każdego miejsca na świecie non-stop dzięki rozwiązaniu “in the cloud”. Oznacza to, że jest dostępna zawsze i z każdego urządzenia, które potrafi wyświetlać stronę WWW. Dzięki temu, nie trzeba już mieć specjalnej instalacji na jednym z komputerów w sieci lokalnej, aby logować się do konsoli administracyjnej (tak jak było to w rozwiązaniu F-Secure CS).

Usprawnia to szalenie proces zarządzania, ponieważ administracją WithSecure EPP można zajmować się skądkolwiek.

2.2 Błyskawiczna reakcja na zagrożenia - łatki na bieżąco

WithSecure EPP został wyposażony w sprawny system instalacji aktualizacji, zarówno definicji nowych zagrożeń, jak i samego agenta EPP (nazwa stosowana przez WithSecure dla zainstalowanego oprogramowania WithSecure EPP).

Zdarza się, że w ciągu dnia agent aktualizuje swoją bazę zagrożeń kilkanaście razy. Świadczy to o bardzo poważnym podejściu do kwestii bezpieczeństwa przez WithSecure.

2.3 Profile

Oczywiście i tego nie mogło zabraknąć w rozwiązaniu WithSecure EPP. Na czym więcj polegają te profile? Otóż każdą stację roboczą (czy serwer) można przypisać do danego profilu, który definiuje pracę stacji w ramach danej instalacji WithSecure EPP. Jako przykład niech posłużą dwa profile. W profilu o nazwie A definiujemy, iż każda stacja w tym profilu ma zablokowany dostęp do portów USB, natomiast stacje z profilu “B” nie mają takiej blokady. Jednym słowem od polityki bezpieczeństwa w danej organizacji możemy definiować w rozwiązaniu WithSecure, co na danej stacji można robić, a co nie.

Jeśli ktoś miał doczynienia z F-Secure Client Security, to tam były tzw. “polisy”, które mogły dziedziczyć swoje właściwości z “polis” nadrzędnych. Tutaj tego nie ma, są natomiast właśnie profile, które umożliwiają zarządzanie “płaskie”, czyli bez mechanizmów dziedziczenia (jak to miało miejsce w F-Secure CS). Wystarcza to jednak w zupełności do zarządzania.

Profile

2.4 Blokada zmiany ustawień przez użytkowników

Istnieje możliwość blokowania zmian w WithSecure EPP, tak aby użytkownik dla swojej wygody nie zmieniał pewnych ustawień (obchodząc politykę bezpieczeństwa w danej organizacji). Bardzo przydatna opcja.

2.5 Automatyzacja

W profilu WithSecure EPP można ustawiać zadania, które będą wykonywane cyklicznie (automatycznie).

Przykład: Zazwyczaj użytkownicy nie instalują aktualizacji systemowych, ponieważ nie chce im się czekać na zamknięcie systemu. Można więc tak ustawić zadanie automatyzacji, aby komputer o danej porze instalował aktualizacje systemowe i następnie wyłączał się. Inny przykład, to skanowanie całego dysku przed szkodliwym oprogramowaniem, raz na tydzień w piątek o 10.00.

To są tylko przykłady, ale pokazują możliwości zarządzania taką stacją roboczą. Konsola umożliwia wybór z listy wcześniej zdefiniowanych czynności.

2.6 Izolacja sieciowa stacji roboczej

W przypadku infekcji lub wykrycia podejrzanego zachowania na stacji roboczej, można wykonać izolację sieciową takiej stacji roboczej. W takim przypadku, dostęp do stacji jest jedynie możliwy z poziomu konsoli zarządzającej WithSecure EPP. Pozostałe połączonia wychodzące i przychodzące zostają zablokowane.

Przydatne narzędzie, które w szybki sposób odcina urządzenie od sieci w przypadku wykrytego zagrożenia.

2.7 Kontrola nad aktualizacjami zainstalowanego oprogramowania.

Kolejna bardzo przydatna funkcjonalność: zarządzanie aktualizacjami, czy to zainstalowanego oprogramowania, czy też aktualizacji systemowych. Tak szczerze, to obecnie nie wyobrażam sobie bez tego zarządzania jakąkolwiek grupą komputerów.

W konsoli zarządzającej widzimy dokładnie jaki komputer, jakiej aktualizacji oprogramowania potrzebuje. Teraz za pomocą kliknięcia lub dwóch jestem w stanie zainstalować krytyczną aktualizację np. Chrome, bez oczekiwania, kiedy Chrome zrobi to sam. Wszystko odbywa się w tle, bez niepokojenia użytkowników. Fenomenalne narzędzie!

Dostępna aktualizacja oprogramowania

2.8 Ochrona przeglądania stron WWW

Dodatek do popularnych przęglądarek WWW, który podnosi poziom bezpieczeństwa organizacji. Dzięki temu, każdy adres pobrany przez przeglądarkę jest poddawany ocenie w systemie reputacji stron WWW WithSecure. Tylko bezpieczne adresy stron WWW mogą zostać wyświetlone i pobrane. Inne są blokowane. Oczywiście z poziomu konsoli zarządzającej możemy tworzyć wyjątki.

Alarmy o blokowanych stronach widzimy również w konsoli zarządzającej.

2.9 Uproszczona instalacja na stacjach roboczych

WithSecure EPP posiada bardzo proste mechanizmy instalacyjne, dostępne z poziomu konsoli zarządzającej.

  1. Możemy wysłać poprzez wiadomość e-mail link-zaproszenie (stworzone przez system), za pomocą którego użytkownik pobierze oprogramowanie i po zainstalowaniu na swoim komputerze od razu pojawi się w konsoli zarządzającej.
  2. Możemy też wygenerować sobie plik instalatora exe/msi i zainstalować w trybie offline na komputerze docelowym.
  3. Możemy też wykorzystać GPO domeny Windows i plik instalatora MSI, aby w ten sposób zainstalować agenta WithSecure EPP.

W zależności od potrzeb.

2.10 Raporty

WithSecure EPP posiada rozbudowany mechanizm tworzenia raportów. Administrator może zdefinować własne za pomocą dostępnego kreatora lub korzystać z gotowych raportów.

Przykład raportu

2.11 Zdarzenia bezpieczeństwa

System wyświetla w konsoli zarządzającej informację o wykrytych i zablokowanych zagrożeniach, podając dokładnie wszystkie informacje: nazwę stacji roboczej, nazwę zalogowanego użytkownika, rodzaj zagrożenia etc. Mamy pełny wgląd w sytuację i możemy szybko zareagować.

3. Rozwiązania w ramach WithSecure Elements - przegląd

Rozwiązanie WithSecure Elements składa się z kilku elementów, które są wykorzystywane razem lub osobno, według potrzeb w danej organizacji:

  1. WithSecure Elements EPP (Endpoint Protection Premium):
  • Ochrona przez całą dobę wpełni autonomicznie, co przekłada się na małą ilość ręcznych operacji - bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
  • Pełna Ochrona przed ukrytymi zagrożeniami i atakami - analiza heurystyczna i behawioralna, zaawansowane uczenie maszynowe i dynamiczne gromadzenie danych o zagrożeniach w czasie rzeczywistym.
  • Automatyczny system zarządzania poprawkami, który dba, aby poprawki zostały zinstalowane natychmiast po ich pojawieniu się.
  • Blokada uruchamiania aplikacji i skryptów według reguł utworzonych przez Twojego administratora (pełna kontrola).
  • Aktywna ochrona użytkowników Twojej organizacji przed zagrożeniami w sieci (strony ze złośliwym oprogramowaniem).
  • Technologie DeepGuard i DataGuard chronią przed działaniem złośliwego oprogramowania oraz zapobiegają niszczeniu i manipulowaniu danymi.
  • Pełna kontrola nad urządzeniami zewnętrznymi typu pendrive, napędy USB - zapobieganie wyciekowi danych.
  • Ochrona przed nieuprawnionemu dostępowi aplikacji do plików i zasobów systemowych.
  1. WithSecure Elements EDR (Endpoint Detection Response):
  • Pełny podgląd sytuacji na urządzeniach użytkowników w czasie rzeczywistym - obsługa systemów Windows, macOS i Linux.
  • Broad Context Detection - szybkie i dokładne wykrywanie zagrożeń. Brak nieistotnych alertów, obserwowanie podejrzanych zachowań.
  • Skuteczny mechanizm wyszukiwania zagrożeń - filtrowania zdarzeń.
  • Schematyczne wizualizacje, które pozwalają na zrozumienie powiązanego łańcuchów zdarzeń.
  • Natychmiastowa reakcja na zagrożenie za pomocą zdefiniowanych zautomatyzowanych akcji reagowania, łącznie z izolacją hosta od sieci.
  • Platforma zgodna z wymogami PCI, HIPAA i GDPR.
  1. WithSecure Elements VM (Vulnerability Management):
  • Pełny obraz sytuacyjny i dokładna prezentacja wszystkich zasobów, systemów i aplikacji oraz shadow IT.
  • Zredukowanie do minimum obszaru podatnego na zagrożenia za pomocą identyfikacji podatnych systemów, oprogramowania i niewłaściwych konfiguracji.
  • Ryzyko zminimalizowane poprzez zastosowanie środków predykcyjnych i zapobiegawczych przed wystąpieniem jakichkolwiek incydentów.
  • Usprawnienie workflow - zautomatyzowane i zaplanowane skanowania systemowe. Priorytetowe traktowanie działań naprawczych z wbudowaną punktacją ryzyka.
  • Skanowania w zakresie podatności na urządzenia zdalne poza siecią przy pomocy agenta punktu końcowego systemu Windows.
  • Elastyczny system raportowania dotyczący stanu bezpieczeństwa i ryzyka.
  • Ułatwienie przy spełnieniu wymagań zgodności – możliwość wygenerowania raportu opartego na kryteriach PCI ASV, na który można powołać się przy certyfikacji zgodności.
  1. WithSecure Elements CP (Collaboration Protection):
  • Wielopoziomowa i atrakcyjna cenowo ochrona zapewniająca ciągłość działania.
  • Nieprzerwana ochrona uniezalezniona od urządzenia dostępowego użytkownika końcowego (PC, tablet, smartfon) - brak przerw lub przestojów bramy poczty e-mail.
  • Uproszczony workflow - jednolite zarządzanie zabezpieczeniami w urządzeniach końcowych i chmurze.
  • Skuteczne wdrożenie dzięki integracji chmura-chmura. Brak potrzeby stosowania oprogramowania pośredniczącego ani rozbudowanej konfiguracji.
  • Blokowanie złośliwej zawartości oraz złośliwego oprogramowania ( ransomware) i co za tym idzie prób wyłudzenia informacji.
  • Skuteczne wykrywanie zaawansowanego złośliwego oprogramowania, dzięku uruchamianiu i analize podejrzanych plików wykrytych w programach Outlook i SharePoint. Wszystkie operacje odbywają się w izolowanym środowisku typu sandbox.
  • Umożliwienie sprawdzenia, czy mogło nastąpić włamanie na konta firmowe dzięki informacjom dotyczącym sposobu, kont, czasu i stopnia zaawansowania.
  • Wykrywanie anomalii behawioralnych - zabezpieczenie skrzynki pocztowej przed podejrzanymi działaniami.
  • Wydajność zwiększona dzięki automatycznym skanom.

4. Podsumowanie

WithSecure EPP to rozwiązanie dla organizacji każdej wielkości. Zabezpiecza instalacje złożone z klikunastu stacji roboczych, czy też kilkuset. Konsola centralnego zarządzania ułatwia zarządzanie, a funkcjonalności opisane powyżej upraszczają i usprawniają użytkowanie systemu.